חיפוש
solutions


פתרונות

חברת א.ר.י מציעה פתרונות זרימה אופטימליים

צמצום הפסדי מים

הפסדי מים או מים ללא הכנסות (NRW) מורכבים מהפסדים אמיתיים (פיזיים) והפסדים גלויים (מסחריים).

הפסדים גלויים נגרמים בעקבות רישום חסר במד המים של הלקוח, שגיאות בהעברות נתונים, שגיאות בניתוח נתונים וצריכה לא מורשה עקב הפסדי מים במערכת שלא תועדו כראוי.

הפסדים אמיתיים נגרמים בעקבות תפעול ותחזוקה גרועים, צינורות ישנים, צנרת תת קרקעית באיכות ירודה הלמים ושינויי לחץ הגורמים לפיצוצים ודליפות בצנרת ולהפסדי מים במערכת כתוצאה מכך. הפסדי מים אמיתיים מהווים בדרך כלל את המרכיב החשוב ביותר של הפסדי מים מכיוון שהם מצביעים על עומסים ו/או כשל במערכת. לעומת זאת, הפסדים גלויים, ברוב המקרים, הם הפסדי המים היקרים ביותר שספקי המים מתמודדים איתם, לאור הפסד ההכנסה משימוש לא מתועד במים.

חברת א.ר.י מציעה דרך לצמצם את הפסדי המים (אמיתיים וגלויים כאחד). הפתרונות שהחברה מציעה מצמצמים הפסדים אמיתיים באמצעות תוכנית המנתחת את המערכת ומצמצמת תופעות הקשורות להלמי-מים ושינויי לחץ באמצעות מבחר של שסתומי אוויר ומוצרים למניעת הלמים ובכך מפחיתים את הפסדי המים במערכת.

כמו כן, פיתחה חברת א.ר.י מוצר חדשני הנקרא מפחית זרימה לא מדודה (UFR).

ה- UFR הוא מוצר חכם ופשוט, המותקן לפני או אחרי מד המים הביתי, משמש כאל חוזר ומאפשר למד המים למדוד את הצריכה הנמוכה אשר אינה נמדדת באופן הרגיל.

ה- UFR משנה את משטר זרימת המים בספיקות הנמוכות ויוצר מנות של זרימה שאותן מד המים יכול למדוד.

ה- UFR הוא שסתום אל חוזר המונע זרימה לאחור דרך מד המים.

בקרת הלמים

ספקי מים רבים מדווחים כי הפיצוצים הנפוצים נובעים מלחצים והלמים.. הלמים עלולים לגרום לסדקים ולשברים קטנים ולא נראים בצנרת תת-קרקעית, חיבורי צנרת ואביזרים, ועלולים אף להוביל לקרעים חמורים ולפיצוצים בצנרת. בקרת הלמים יכולה אם כן לצמצם באופן משמעותי את תדירותם ולפיכך להפחית ואף למנוע נזקים ודליפות. הסיבות העיקריות לנזקים מהלמי מים בצנרת הן השימוש בצינורות ישנים הנפגעים מאירועי לחצים משתנים וקיצוניים החוזרים ונשנים וכן מסביבה קורוזיבית. לחצים משתנים בקיצוניות והלמים אלה נגרמים כתוצאה משינויים פתאומיים וקיצוניים בעוצמת הזרם וכתוצאה מאירועים כגון פיצוצים בצנרת, שינויים פתאומיים בביקוש, הפעלות וכיבויים פתאומיים של משאבות, פתיחת וסגירת ברזי כיבוי, סגירה ופתיחה מהירות של שסתומי בידוד, פעולות שטיפה וניקוז, זרימת אש, ניקוז מיכלי הזנה, ואירועים דומים.

חברת א.ר.י מציעה פתרונות למניעת הפסדי מים כתוצאה מאירועי שינויי לחץ פתאומיים ומהלמים.

התוכנה "SURGE 2012", שפותחה על ידי אוניברסיטת קנטקי, מספקת ניתוח של נתוני צנרת המתעדים בוחנים ומשקפים את המצב הפיזי של המערכת.

כמו כן, פיתחה חברת א.ר.י שסתום אל-חוזר הידראולי הנקרא HCCV (דגם HC 040 – NR) המאפשר שליטה בזמני הפתיחה והסגירה של מדף האל-חוזר באמצעות מערכת בקרה הידראולית. פעולה זו מונעת עלייה בלחץ בקו ולפיכך מפחיתה או מונעת את הנזק לתחנת השאיבה.

חברת א.ר.י מציעה בנוסף פתרון כולל להתקנת שסתומי אוויר, באמצעות תוכנה ייעודית הנקראת "ARIAVCAD". תוכנה זו מסייעת לנתח את מערכת הצנרת ומספקת המלצות מדויקות למיקום שסתומי אוויר לאורך הצנרת וכן את סוג וגודל שסתום האוויר המתאימים למיקום ההתקנה המומלץ.

בנוסף, פיתחו מהנדסי המו"פ של א.ר.י שסתומי אוויר ייחודיים לטיפול במצבים מסוימים של לחץ שלילי בתוך הצנרת.

חברת א.ר.י מציעה פתרון מקיף להגנה מפני הלמי מים על ידי שילוב מיכלי הלם (BST), לצד שסתומי אוויר, לפי הצורך. המיכלים משמשים לספיגת ובקרת אנרגיות הלם שנוצרות על ידי זרימה אחורית בצנרות כאשר נעצרת משאבה , או במהלך שינויי לחץ פתאומיים. אירועים אלה עלולים ליצור לחץ ברכיבים חלשים של מערכת הצנרת ולקצר את תוחלת החיים של הרכיב.

המומחיות הנרחבת של חברת א.ר.י, הפועלת תחת תנאים מאתגרים ומגוונים, הוכיחה באופן עקבי כי שסתומי אוויר הם הכלים היעילים והחסכוניים ביותר להגנה מפני אירועי לחץ משתנה. זאת מכיוון ששסתום האוויר נפתח במהירות בעת אירוע מסוג הפרדת עמוד המים. במצב זה הפתח הקינטי הוא המאפשר במהירות לכמות אוויר רבה לחדור לצנרת. פעולה המונעת היווצרות חלל ריק ובכך מונעת נזק לצנרת.

 

חסכון באנרגיה

הסוכנות האמריקאית להגנה על הסביבה (US EPA) מעריכה כי 3% מצריכת האנרגיה הלאומית, כ-56 מיליארד קילוואט-שעה, משמשת לאספקת והובלת מי שתייה ומי שפכים. אנרגיה זו מייצרת קרוב ל-45 מיליון טונות של גזי חממה הנפלטים לאטמוספרה. עלויות האנרגיה מגיעות לכ-4 מיליארד דולר מדי שנה המושקעים בהפעלת מתקני מי שתייה ומי שפכים. חלק נכבד מהאנרגיה מוקדש להפעלת משאבות, ובמקרים מסויימים העלויות מגיעות ל-50 אחוז מהתקציב של חברת אספקת המים.

גישות המשלבות חיסכון באנרגיה עם קיימות ארוכת טווח של תשתיות מים ומי שפכים הן אפוא גורם מרכזי בהפחתת עלויות התפעול ושיפור השורה התחתונה של ספק המים.

כל נוסחאות התכנון ההידראולי מניחות שהמערכות עובדות ב-100% יעילות (כלומר: זרימה מלאה בכל קוטר הצנרת). המשאבים בקווי צינורות הלחץ לא נועדו להזרים אוויר ולכן כל אוויר שנמצא בצנרת יוצר חיכוך נוסף והפסד עומד במשאבה. הדבר גורם לזמני הרצה ארוכים יותר ועלויות אחזקה גבוהות יותר במשאבות הנדרשות לעבודה קשה יותר על מנת להמשיך לסנוק ולכן צורכות יותר אנרגיה. משמעות הדבר היא שכאשר משאבה אחת או יותר לא פועלות כראוי, הן צורכות יותר אנרגיה ממה שנדרש מהמשאבה לצרוך לפי התוכנית.

חברת א.ר.י מציעה פתרון שיעזור לספקי מים להפחית את עלויות האנרגיה, לצמצם עלויות התפעול ולסייע למאמץ הלאומי להגנת הסביבה. מבחר המוצרים של חברת א.ר.י הכולל שסתומי אוויר, שסתומי בקרה ותוכנות ניתוח הוא הפתרון שספקי מים מחפשים כדי לחסוך באנרגיה ולקצץ עלויות בו-זמנית.

 

 

צמצום חדירת פתוגנים ומזהמים

שברים וסדקים בצנרת, כמו גם אטמים, חיבורים ומתאמים פגומים או כאלו שיצאו מהמקום, הם כשלים העלולים לגרום להפסדי מים ולנזקים לתשתית. הלמים ושינויי לחץ קיצוניים וכן קורוזיה פנימית (במיוחד קורוזיה של מימן גופרתי), מועצמים על ידי נוכחותם של כיסי אוויר, ועלולים להחליש את הצנרת. לפיכך, אלו מהווים גורם משמעותי היוצר כשלים חדשים ומרחיב כשלים קיימים במערכת הצנרת.

 

אירועים של לחצים משתנים והלמים הפועלים במעלה הזרם מהווים אף הם גורם משמעותי לדליפות, אולם דוקא אלה הפועלים במורד הזרם, גורמים לחדירת פתוגנים ומזהמים לצנרת. תופעה העלולה לפגוע באיכות המים באופן משמעותי.

 

שסתומי האוויר המודרניים והמתקדמים של חברת א.ר.י מפחיתים את הסיכון לחדירת פתוגנים ומזהמים לצנרת. שסתומי האוויר של חברת א.ר.י משחררים כיסי אוויר ו/או גז הקיימים בקו, החוצה מהצנרת, ומונעים היווצרות כיסי אוויר ו/או גז חדשים. שסתומי אוויר שנבחרו בגודל הנכון והותקנו במקום הנכון יכולים למנוע היווצרות כיסי ואקום וקריסה המגדילים באופן משמעותי את הלחצים וההלמים במורד הזרם, ובכך מונעים השפעת לחצים משתנים מקומיים ומדכאים הלמי מים. מניעת אירועים אלו תעזור גם למנוע חדירה של פתוגנים ומזהמים לצינורות.